Letní festivalová jistota (v Praze)

Kdo se chce seznámit se starou hudbou naživo, má k tomu v současné době víc než dost příležitostí. Zní to sice fádně, ale staromilci dobře vědí, že vždycky to tak nebylo. Dnes si člověk může vybírat z velkého množství nabídek a vzhledem k vysoké úrovni mnoha tuzemských interpretů přitom nemusí čekat jen na zahraniční hosty.  

V blížící se letní sezoně se pro tyto účely výborně hodí Letní slavnosti staré hudby (LSSH), pražský mezinárodní festival, který už dávno obhájil svou životaschopnost a kvalitu. K jeho přednostem patří tematické koncerty v atraktivních prostorách, schopnost přivézt k nám hvězdy svého oboru a také odvaha uvádět scénické projekty.

Letošní 14. ročník nabízí opět tematicky laděné večery. Tentokrát nezní sice motto festivalu tak výrazně jako v jiných ročnících (Slasti a milosti ve smyslu kontrastu mezi světskou a duchovní hudbou), nicméně konkrétní koncertní nabídka je lákavá. Nesmělým začátečníkům se starou hudbou bych doporučila večer španělské (Barroco y flamenco) nebo portugalské hudby, bývají to koncerty velmi efektní, zábavné a plné improvizace. Důstojností bude prodchnutý závěrečný večer s názvem Grácie a majestát, díky němuž si publikum připomene hudební slavnost při korunovaci krále Karla VI. roku 1723. Rezidenční soubor festivalu Collegium Marianum zde doprovodí pěvecké sólisty Isabelle Druet a Alaina Bueta, jejichž hlasy si můžete poslechnout na festivalovém webu - ostatně jako i ukázky umění dalších interpretů.

Jediným koncertem starší než barokní hudby bude vystoupení norského dámského vokálního Tria Mediæval, jež podle mě patří k nejzajímavějším ansámblům ve svém oboru. Pokud se nemýlím, uslyšíme je v Česku poprvé. Na koncertě v kostele Panny Marie Sněžné zazpívají dámy středověké noční modlitby, převzaté z archivu pařížské katedrály Notre-Dame a Archivu Pražského Hradu. Troufám si říci, že tohle vystoupení bude mít trochu jiné grády - ač meditativní -, než mělo před časem vystoupení amerického dámského kvarteta Anonymous 4, které je na můj vkus někdy až příliš meditativní (při vší úctě). Jako přípravu na koncert si mohou nadšenci přečíst třeba Vita Caroli...
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Oblíbené příspěvky